YAPAY ZEKA VE E-TİCARET -AngosGPS

YAPAY ZEKA VE E-TİCARET

img
  • 14.11.2022

YAPAY ZEKA VE E-TİCARET

YAPAY ZEKA

Zekayı makinelerle birleştiren ve hata payını en aza indirerek işimizi daha hızlı hale getiren teknolojiye yapay zeka denir. Yapay zeka, verilerden yeni içgörüler elde etmemize ve insan karar verme sürecini iyileştirmemize yardımcı oluyor. Örneğin, telefonlarımıza giriş yapmak için yüz tanımayı ve yardım almak için sesli tanılama ve niyet analizini kullanırız. Bankalar, dolandırıcılığı azaltmak ve müşteri deneyimini daha iyi yönetmek için etkileşimli yapay zeka kullanıyor.

Günümüzde kullanılan yapay zekanın büyük bir kısmı sınırlı yapay zekadan oluşmaktadır. İnsan zekasına daha yakın olan AGI, çok çeşitli kararlara, duygulara ve yargılara yayılabilir ve yakın zamanda hayatımıza girmeyecektir. Bugün var olan sonlu AI bazı görevlerde oldukça iyi olsa da, bu sınırlılığın kendisi bazı sınırlamalar getirir ve önyargıya eğilimlidir.

Yapay zeka veya yapay zeka, makinelerin görevleri akıllıca yerine getirebilmesi için bilgisayarların insan bilişsel yeteneklerini ve işlevlerini taklit etmek için bilgisayarları kullandığı süreçtir. Tüm süreç, bu işlemleri gerçekleştiren bilgisayar destekli bir dizi algoritma oluşturularak yapılır. Günümüzde konuşma tanıma, yüz tanıma veya nesne tanıma yapay zeka ile ilgilidir.

Yapay zeka, makinelere insanlar gibi düşünmeyi öğretip öğretemeyeceğini keşfetmeyi amaçlıyor. Bugün elimizde iki tür yapay zeka var.

Dar AI, sınırlı bir bağlamda yürütülen "zayıf" AI'dır. Belirli bir göreve veya bir dizi göreve uygulanan insan zekasının bir simülasyonudur. Dar AI, bir köpeğin resmini tanımak veya oyun oynamak gibi bir görevi iyi yapmaya odaklanır.

Yapay Genel Zeka, çok daha karmaşıktır. Bu, televizyonda gördüğümüz türden bir yapay zeka. Makine öğrenmesi ve derin öğrenme yardımıyla birçok farklı görevi gerçekleştirebilir.

Yapay zekanın bir sonraki aşaması olan yapay süper zeka henüz tam olarak keşfedilmedi. Bu ekstra AI seviyesinin kilidi açılırsa, insan girdisi olmadan kendileri için düşünebilen robotlar yaratabilir. Bu robotlar insanlardan daha hızlı düşünüp verileri işleyebildikleri için insanlarda daha zeki yaratıkların oluşması muhtemeldir.

Yapay zeka, makine öğrenimi ve derin öğrenme, aynı şey olmasa da aynı ailenin parçasıdır. Genellikle bu bileşenler, işletmelerin çevrelerindeki karmaşık sorunları çözmelerine yardımcı olmak için sorunsuz bir şekilde birlikte çalışır.

Örneğin, bir makinenin kedi resimlerini tanımasını gerektiren bir görev, bir programcının, AI'nın kedi resimlerini zaten bildikleriyle otomatik olarak ilişkilendirmesini sağlamak için gerekli tüm kodu girmesini gerektirir. Öte yandan makine öğrenimi, bir programcının bir kediyi tanımak için hangi faktörleri tanıması gerektiğini öğretmesini gerektirir.

Yapay Zeka ile E-Ticaret Deneyimi

Daha önce bu alanda araştırma yaptıysanız, yapay zeka ve makine öğrenmesi konusuna rastlamışsınızdır. Yapay zeka, insan elinin atabileceği adımları belirlerken, makine öğrenmesi kavramları kendi verilerini toplayıp en iyi sonuçları ortaya çıkarırken, algoritmalar yardımıyla daha objektif ve kişiselleştirilmiş bir süreç mümkün. Plan, veri bilimi, derin öğrenme, yapay zeka ve makine öğrenimi gibi teknolojik gelişmelerle e-ticaret alışveriş deneyimini geliştirmektir. Yapay zekaya sahip bir web sitesi aradığınız cevapları bulacaktır. Tarayıcınızda farklı web sitelerine göz atıyorsunuz, ürün araştırması ve fiyat araştırması yapıyorsunuz; yine AI verileri size farklı kanallar üzerinden en uygun fiyatlı satıcıları gösteriyor. Kanal, reklam içeriği, e-posta veya sosyal medya içeriği olabilir. Hatta hiç görmediğiniz ama sizin için daha faydalı olan ürünleri bulmanızı sağlar.

E-ticaret sadece yeni nesil girişimler için değil, aynı zamanda olgun şirketler için de kaçınılmaz bir gerekliliktir. Bu da dijital dönüşüm sürecini ve yapay zeka uygulamasını zorunlu kılıyor. Online satışlarda yapay zeka kullanmanın öneminin arkasında şirkete sağladığı fayda yatmaktadır. E-ticaret süreçlerinde yapay zeka kullanmanın en önemli beş faydası şu şekildedir:

  1. AI, dahili ve harici operasyonların optimize edilmesine yardımcı olur.
  2. Yapay zeka kullanılarak geliştirilen otomasyon odaklı sistemler, rutin görevleri üstlenerek çalışanların verimliliğini artırır.
  3. Yapay zeka ve makine öğrenimini kullanan satıcılar, ürün geliştirmeden fiyatlandırmaya kadar farklı süreçlerde verilerle desteklenerek daha doğru kararlar verebilirler.
  4. AI, müşterilere kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi sunarak satışların artmasına yardımcı olur.
  5. Çevrimiçi satış görevlileri, potansiyel hedef kitleleri belirlemek ve onlara ulaşmak için yapay zekayı kullanabilir.

GRL BİLİŞİM VE İNOVASYON A.Ş.
M.S.T.O. Sicil No: 51795 | Mersis No: 0411073318100001 | Kep Adres: grlbilism@hs01.kep.tr | Copyright© 2020