SICAKLIK SENSÖRLERİ NEDİR? NASIL ÇALIŞIR?-AngosGPS

SICAKLIK SENSÖRLERİ NEDİR? NASIL ÇALIŞIR?

img
  • 11.11.2022

SICAKLIK SENSÖRLERİ NEDİR? NASIL ÇALIŞIR?

SICAKLIK SENSÖRLERİ NEDİR?

Birçok popüler alanda herhangi bir nesnenin sıcaklığını kontrol etmek için kullanılan sıcaklık sensörleri, günümüzde son moda ve çok ihtiyaç duyulan bir cihaz haline geldi. Sıcaklık sensörleri, sıcaklık ve soğuğun ölçülmesinde çok önemli bir rol oynar ve bozulmaya meyilli ürünler için çok önemlidir. Kullanım alanına göre değişiklik gösteren birçok sıcaklık sensörü çeşidi bulunmakla birlikte esas kullanım alanları sıcaklık ölçümüdür. Sıcaklık sensörü iki yapı taşıyla birlikte gelir. Ortam sıcaklığını ölçmek için bir sensör kullanmak gereklidir. Sıcaklık sensörleri, bir nesnenin sıcaklığını fiziksel temas yoluyla ölçer.

Temassız sıcaklık sensörü çeşitleri ile sıcaklık ölçümü yapmak ve sıcaklık değişimleri hakkında bilgi almak mümkündür. Radyasyonla sıcaklığı ölçen cihazlar doğru kodu verecektir.

Çevresel izleme sistemleri, sıcaklık oranlarına sahip kişiler için çok önemlidir. Elektronik sistemlerin en belirgin aşamalarından biri olarak günlük hayatta kullanılan cihazlardır. Sıcaklık derecelerini belirlemeye yarayan bu cihazlar, sıcaklık ölçümünde oldukça önemlidir. Bu amaca uygun birçok benzer sensör türü vardır. Sıcaklık değişimleri ve diğer birçok alanda kullanılan sensörler sayesinde birçok bilgi elde edilebilmektedir.

Farklı amaçlar için kullanılan sensörler de vardır. Hassas olması gereken birçok üründe sıcaklık sensörleri çok önemlidir. Nemi belirleyen bir sensör kullanılarak sıcaklığa hemen ulaşılabilir. Bir higrometre, sensördeki sıcaklık hakkında bilgi sağlar ve sıcaklık ölçüm sensörlerinden biridir. Nem sensörü iki sıcaklıktan oluşur. Akımı hesaplayan, nem ve sıcaklığı ölçen sensörler oldukça kullanışlı cihazlardır. Sensörlerden biri kuru nitrojen içindeyken diğeri ortam sıcaklığını ölçtüğü yere yerleştirerek sıcaklığı belirlemeye yarayan bir cihazdır. Fark, nem oranını temsil eder.

 

SICAKLIK SENSÖRÜ NASIL ÇALIŞIR?

Radyasyonla çalışan bu sensör hakkında genel bilgilerden bahsedelim. İş gelgitleri ve akışları olarak iş ağına ulaşan bu sensörler hakkında genel bilgileri tartışacağız. Sensörler, sıcaklık değerlerindeki değişiklikleri izler. Akımın hareketi nedeniyle, ısının yerini izlemek çok basittir. Dijital sıcaklık sensörleri, sinyal çıkışını kullanarak ölçüm yapar. Sıcaklık sensörleri, simülasyona ısı göndererek doğru veriler sağlar. Sensörler, sıcaklık değişimlerini anlayan ve ölçen cihazlardır.

 

SICAKLIK SENSÖRLERİ TÜRLERİ

Bir nesne veya sistem tarafından üretilen ısı veya soğuk miktarını ölçerek, analog veya dijital bir çıktıyla sonuçlanan sıcaklıktaki fiziksel değişiklikleri algılamamıza veya tespit etmemize olanak tanır. Birçok farklı sıcaklık sensörü türü vardır; sıcaklık sensörleri, pratik uygulamalarına bağlı olarak çeşitli işlevlere sahiptir. Birçok farklı tipte sıcaklık sensörü mevcuttur ve pratik uygulamalarına bağlı olarak farklı özelliklere sahiptir. Sıcaklık sensörleri iki temel fiziksel türden oluşur:

 

  • Temas Sıcaklık Sensörleri Türleri – Bu tür sıcaklık sensörleri, algılanan nesne ile fiziksel temas gerektirir ve sıcaklıktaki değişiklikleri izlemek için iletim kullanır. Çeşitli sıcaklıklarda katıları, sıvıları veya gazları algılamak için kullanılabilirler.

 

  • Temassız Sıcaklık Sensörleri Türleri - Bu tür sıcaklık sensörleri, sıcaklık değişikliklerini izlemek için konveksiyon ve radyasyon kullanır. Konveksiyonda ısı yükselirken ve soğurken radyan enerji yayan sıvıları ve gazları veya kızılötesi radyasyon (güneş) şeklindeki nesnelerden iletilen radyan enerjiyi tespit etmek için kullanılabilirler.

 

Temaslı ve hatta temassız sıcaklık sensörlerinin iki temel türü de Elektro-mekanik , Dirençli ve Elektronik olmak üzere aşağıdaki üç sensör grubuna ayrılabilir:

  • Termostat
  • Bimetalik Termostat
  • Termistör

GRL BİLİŞİM VE İNOVASYON A.Ş.
M.S.T.O. Sicil No: 51795 | Mersis No: 0411073318100001 | Kep Adres: grlbilism@hs01.kep.tr | Copyright© 2020